Ruchoma szopka we Wrocławiu online

Ruchoma szopka we Wrocławiu online. Dziś wigilia Bożego Narodzenia i nikt już nie ma wątpliwości, że tegoroczne święta są inne niż zwykle. Inne niż zwykle są także bożonarodzeniowe plany Fundacji FONIS. Pokrzyżowała je epidemia COVID-19. Zazwyczaj w tym czasie udostępnialiśmy zwiedzającym Ruchomą szopkę znajdującą się od przeszło 50 lat w kaplicy niesłyszących w kościele na Piasku. Kilka dni temu pisaliśmy, że właśnie dziś, 24 grudnia 2020, zaprosimy Was na tegoroczną odsłonę Ruchomej szopki do internetu. I oto nadszedł ten dzień.

Film „Ruchoma szopka we Wrocławiu” przedstawia nie tylko historię ekspozycji, ale także jej obecny kształt. Pokazuje, jak w Ruchomej szopce tradycja łączy się z nowoczesnością. W filmie zobaczycie obrazy pokazujące ekspozycję sprzed kilkudziesięciu lat wraz z archiwalnymi  wspomnieniami jej założyciela ks. Kazimierza Błaszczyka. Ponadto film olśni Was mnogością światełek i urzeknie najróżniejszymi postaciami i przedmiotami znajdującymi się w szopce. Niektóre są naprawdę niezwykłe, a ich historia pojawienia się na ekspozycji wzrusza.

 

Morze Bałtyckie w Ruchomej szopce

W tym roku Ruchoma szopka wzbogaciła się o niezależny moduł dualny Morza Bałtyckiego. Jego zaprojektowanie i wykonanie jest ważnym etapem w prowadzonej renowacji i rozbudowie Ruchomej szopki w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu.

A jakie postacie spotkamy w nowym module? Otóż znajdziemy tu św. Piotra z kluczami w ręku, rybaka zarzucającego sieć w poruszające się morskie fale i nurka penetrującego morskie głębiny. No i rzecz jasna syrenkę, bez której trudno wyobrazić sobie nasze morze.

Ekspozycja Ruchomej szopki to stała atrakcja turystyczna naszego miasta w okresie Bożego Narodzenia. Zwykle w tym czasie odwiedzało ją ok. 10 tysięcy osób). Chcemy poprzez popularyzację tej unikatowej atrakcji stolicy Dolnego Śląska promować miasto Wrocław.

Mamy nadzieję, że nasz film o Ruchomej szopce we Wrocławiu, będzie miał równie dużo odsłon co wspomnianych wyżej odwiedzin 😉

Serdecznie więc zapraszamy wszystkich miłośników (i nie tylko) takich ekspozycji do obejrzenia filmu!

A film „Ruchoma szopka we Wrocławiu” powstał w ramach realizacji przez Fundację FONIS zadania publicznego „Promocja Wrocławia poprzez renowację i rozbudowę Ruchomej szopki w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu – moduł Morza Bałtyckiego” finansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Accessibility Toolbar