Śp. ks. Adam Nowak – zmarł świadek historii

Śp. ks. Adam Nowak – świadek historii. W ostatnich dniach otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci księdza prałata Adama Nowaka. Zmarły kapłan miał 93 lata i mieszkał w Tarnowie. Jest jednym ze świadków historii, z którym mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad w kwietniu 2018 roku.

Śp. ks. Adam Nowak był barwną postacią. Przez długie lata związany z Duszpasterstwem Niesłyszących diecezji tarnowskiej. Wśród jego osiągnięć jest między innymi książka zatytułowana “Duszpasterstwo Głuchoniemych” wydana w 1983 roku w Tarnowie. Poniżej prezentujemy wywiad, który powstał w ramach drugiej edycji projektu “Historia Migana”. W wywiadzie zaś znajdziecie wspomnienie domu rodzinnego, a także wspomnienie drogo powołania kapłańskiego. Oczywiście jest też wątek związany z pracą na rzecz środowiska niesłyszących. Zapraszamy więc do oglądania wywiadu, który przetłumaczyliśmy na Polski Język Migowy, aby udostępnić go dla Głuchych.

Ks. Adam Nowak urodził się 28 lutego 1927 roku w Rzędzianowicach. Jego rodzice byli nauczycielami. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w warunkach domowych. Następnie po II wojnie światowej ukończył szkołę ogólnokształcącą w Mielcu i wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie. Studiował również historię Kościoła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po święceniach kapłańskich pracował kolejno w Łękach Górnych, Brzesku i Tarnowie. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie oraz przez 28 lat prowadził bibliotekę seminaryjną i archiwum diecezjalne. Jest inicjatorem i twórcą duszpasterstwa niesłyszących w diecezji tarnowskiej. Napisał książkę „Duszpasterstwo Głuchoniemych”.

Accessibility Toolbar