Spektakl “Zosia” w PJM

Kilka dni temu zapraszaliśmy Was na premierę online spektaklu “Zosia” w PJM. Jest on częścią projektu “Mickiewicz. Transmisja” realizowanego przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Nasza fundacja zaś jest partnerem tego projektu.

Premiera spektaklu “Zosia” w PJM, zgodnie z zapowiedzią, odbyła się w sobotę 12 grudnia 2020 roku. Poniżej prezentujemy zapis filmowy z tego wydarzenia. W celu zwiększenia dostępności do filmu zostały dołączone napisy. Zapraszamy do oglądania i życzymy miłego odbioru.

Inspiracją do spektaklu była postać Zosi, która występuje zarówno w Mickiewiczowskich „Dziadach”, jak i „Panu Tadeuszu”. Twórczynie stawiają pytanie, jaka jest, czy jaka mogłaby być współczesna Zosia – nastolatka, dziewczyna u progu dorosłości. Spektakl został również przetłumaczony na polski język migowy.

Jak mówi reżyserka spektaklu “ZOSIA to poetycka opowieść o trzech nastoletnich marzycielkach, które nie czują się dobrze w swojej codzienności i śnią o lepszym jutrze. Pierwsza pragnie uciec od ciotki i zasadzić swój wymarzony ogród; zaś druga uratować miasto, w które z dnia na dzień zaczynają obrastać chwasty; trzecia pragnie uwolnić swój głos i ponownie spotkać się twarzą w twarz z innymi ludźmi.”

Celem projektu „Mickiewicz. Transmisja” było między innymi stworzenie spektaklu, który pomoże młodzieży zrozumieć kontekst twórczości Adama Mickiewicza przedstawiony w autorskiej interpretacji, przy pomocy współczesnego języka.

Accessibility Toolbar