Światłem malowane
Światłem malowane to tytuł artystycznych warsztatów muzealnych, w których wzięli dziś udział niesłyszący i słabosłyszący członkowie Klubu Seniora “Integracja”. Zajęcia – jak relacjonują uczestnicy – były ciekawe i intrygujące.
Kilkuosobowa grupa spotkała się dziś w Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku, aby poznać kolejną technikę fotograficzną. Tym razem była to tak zwana cyjanotypia. Jest to technika wykorzystująca światłoczułość soli żelaza.
Proces powstawania światłem malowanego “zdjęcia” jest kilkuetapowy. Najpierw trzeba pomalować arkusz papieru substancją światłoczułą. Następnie stworzyć autorską kompozycję, wykorzystując różnorodne materiały. Gdy już wszystko jest gotowe prace są wystawiane na działanie promieni słonecznych. I tak po kilkunastu minutach “zdjęcie” jest gotowe do wywołania. W tym celu zanurza się je w odpowiednich substancjach chemicznych.
Tak właśnie powstały światłem malowane piękne prace naszych Seniorów. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwała pani Elżbieta Gorgoń. Ona też zapewniła tłumaczenie treści na język migowy.
To jednak nie wszystko. Bowiem na naszych Seniorów czekała niespodzianka. Gdy arkusze pokryte chemiczną substancją na wyschnięcie grupa zwiedziła stałej wystawy Muzeum, poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi.
Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie. I już dziś zapraszamy na kolejne. Będzie to wyjście do kina na film “Niezwykła wędrówka Harolda Fry”.
Warsztaty cyjanotypii dla seniorów z Fundacji FONIS “Światłem malowane” odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2022-2023 – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).