Tajemnice fotografii otworkowej

Niesłyszący i słabosłyszący członkowie Klubu Seniora „Integracja” zgłębiali dziś tajemnice fotografii otworkowej. Warsztaty fotograficzne dla seniorów były kolejną wakacyjną propozycją dla naszych drogich seniorów. Kilkunastoosobowa grupa spotkała się we wtorkowe przedpołudnie w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4, aby pod okiem pani Kingi poznać zasady robienia zdjęć aparatem typu camera obscura. I choć poranek nie wróżył dobrej pogody, wszak do przeprowadzenia takich warsztatów niezbędne jest mocne światło słoneczne, to wszystko przebiegło zgodnie z planem. Słońce wyjrzało zza chmur akurat na czas robienia zdjęć.

Do wykonania zdjęć techniką fotografii otworkowej potrzebna nam także była „ciemna komnata”. Część dwugodzinnych zajęć zatem odbyła się w zaciemnionym studiu nagraniowym Fundacji FONIS.  Podczas warsztatów seniorzy w kilku prostych krokach nauczyli się, jak wykonać aparat otworkowy, którym robili zdjęcia. Ponadto dowiedzieli się, jak wywołać papier fotograficzny i uzyskać negatyw w ciemni. Wykonany negatyw trzeba było jeszcze poddać obróbce w specjalnej aplikacji. Ku naszemu zaskoczeniu seniorzy okazali się być niezawodni również w tej kwestii. W kilka minut aplikacja była na telefonach niektórych z nich i w ten sposób efekt warsztatów był widoczny natychmiast. Zdjęcia wyszły całkiem fajnie!

Tajemnice fotografii otworkowej - Tajemnice fotografii otworkowej Tajemnice fotografii otworkowej1 - Tajemnice fotografii otworkowej Tajemnice fotografii otworkowej2 - Tajemnice fotografii otworkowej Tajemnice fotografii otworkowej3 - Tajemnice fotografii otworkowej

Tajemnice fotografii otworkowej to warsztaty, które zorganizowaliśmy w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2022-2023 – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Tajemnice fotografii otworkowej