Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego

W poniedziałkowe przedpołudnie, 12 lipca 2021 r., niesłyszący i słabosłyszący seniorzy z Klubu Seniora „Integracja” mieli okazję zobaczyć tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego. Wybrali się bowiem do Domu Notre Dame przy ul. św. Marcina we Wrocławiu, w podziemiach którego znajdują się ruiny grodu Piastów Śląskich. Była to dla uczestników piękna lekcja historii o naszym mieście. Przewodnikiem po pozostałościach zamku piastowskiego był ks. Tomasz. W bardzo ciekawy sposób przypomniał nam historię Grodu na wrocławskim Ostrowie Tumskim, a także historię rodu Piastów Śląskich. Gród Piastów Śląskich to pierwsza siedziba tego rodu zbudowana w całości z drewna, a otoczona drewniano-ziemnym wałem. W 1315 roku została sprzedana władzom kościelnym. Ponadto była przebudowywana i powiększana przez ówczesne władze. To ogromna część historii naszego miasta.

Ostrów Tumski to najstarsza część zabytkowa Wrocławia, która ukształtowała się na ówczesnej wyspie. Powstał na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek – Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy. Rzeka rozgałęziała się na liczne odnogi i tworzyła tu wyspy. Jak mówi legenda, to z Ostrowa Tumskiego wywodzi się nasze miasto. Ostrów Tumski to także bardzo urokliwe miejsce Wrocławia. Jest tu wiele zabytków. Znają je dobrze wrocławianie i odwiedzający Wrocław turyści.

Dzisiejsze spotkanie było nie tylko dobrą lekcją historii. Była to również świetna okazja do spotkania przy herbacie, kawie i ciastku, wszak w Domu Notre Dame jest również kawiarnia. Dzisiejsze przedpołudnie upłynęło nam zatem bardzo miło.

Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego to wyjście zorganizowane w ramach realizacji przez Fundację FONIS zadania publicznego “Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021 – Aktywny Senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego

Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego3 - Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego - Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego1 - Tajemnicze podziemia Ostrowa Tumskiego

Accessibility Toolbar