Teatr w muzeum

Teatr w muzeum. Niemożliwe? A jednak. Za nami Pierwsza Wrocławska Noc Dziadów. W środowy wieczór 2 listopada 2022 roku gościliśmy we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza na premierowym pokazie instalacji teatralnej pt. „Serce ustało” w reżyserii Marzeny Sadochy. To niecodzienne i nieoczywiste wydarzenie swym patronatem objęła Fundacja FONIS. Odbyło się ono w ramach obchodzonej w tym roku dwusetnej rocznicy polskiego romantyzmu. Tematem przewodnim instalacji były fragmenty „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ten bowiem twórca jest najwybitniejszym przedstawicielem epoki romantycznej w literaturze polskiej.

Na scenie zobaczyliśmy więc Józia i Rózię, a także pasterkę Zosię, czyli bohaterów obrzędu dziadów opisanego w II części dramatu wieszcza. Takie wydarzenie nie mogło obyć się bez Wielkiej Improwizacji – fragmentu III części dramatu. Tę z kolei usłyszeliśmy w mocno uwspółcześnionej wersji. A ponieważ instalacja w przestrzeniach Muzeum to kolejna inicjatywa skierowana do grupy osób niesłyszących, organizatorzy zaprosili do artystycznego udziału w projekcie także Głuchych aktorów, którzy występowali na scenie. Ponadto całość spektaklu tłumaczona była na Polski Język Migowy. Tego niełatwego zadania przełożenia języka Mickiewicza na język migowy podjęła się pani Anna Morawska – tłumaczka PJM. Wyszło świetnie!

Aby teatr w muzeum mógł trwać dłużej, organizatorzy przygotują internetową wersję wideo instalacji, której premiera odbędzie się pod koniec listopada. Wszystko po to, aby efekt twórców był powszechnie dostępny dla widzów w całej Polsce, również dla widzów niesłyszących.

Teatr w muzeum - Teatr w muzeum Teatr w Muzeum 2 - Teatr w muzeum

Accessibility Toolbar