W Domu Edyty Stein

W dwa kwietniowe przedpołudnia, w czwartek 21 kwietnia oraz w sobotę 23 kwietnia, niesłyszący i słabosłyszący seniorzy i wolontariusze Fundacji FONIS gościli w Domu Edyty Stein. Dom, w którym mieszkała ta znana wrocławianka znajduje się przy ul. Nowowiejskiej 38. W tym roku cieszy się szczególnym zainteresowaniem, bowiem właśnie w roku 2022 mija równo sto lat od momentu przyjęcia przez pochodzącą z rodziny żydowskiej Edytę Stein chrztu w kościele katolickim. To główny powód, dla którego obecny rok obchodzony jest we Wrocławiu jako rok Edyty Stein. Fundacja FONIS we współpracy z wrocławskim Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość umożliwiła zwiedzanie wystawy osobom niesłyszącym i słabosłyszącym. Zadbała również o tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Zwiedzający poznali historię rodziny Steinów, a szczególnie okoliczności, w jakich Steinowie pojawili się we Wrocławiu. Przewodnicy podkreślali fakt, że Edyta Stein była jedynym dzieckiem Augusty i Zygfryda Steinów, które urodziło się we Wrocławiu, już po ich przeprowadzce z Górnego Śląska. Dzień jej narodzin był szczególny. Urodziła się bowiem w żydowskie święto Jom Kippur (Dzień Pojednania). Oprócz tego poznaliśmy też kolejne etapy edukacji Edyty Stein aż do zdobycia doktoratu z dziedziny filozofii. To ten kierunek studiów umiłowała sobie w szczególności. Dowiedzieliśmy się również, że decyzję o przyjęciu chrztu w Kościele katolickim podjęła po lekturze „Księgi życia św. Teresy z Avili”. A potem wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych, przyjmując imię Teresa Benedykta od krzyża. Wszystkie etapy życia tej postaci budziły ciekawość zwiedzających, a kolejne informacje pogłębiały podziw dla tej świętej. Na koniec każdy otrzymał w prezencie „złotą myśl” Edyty Stein, aby towarzyszyła nam w życiu.

Dziękujemy sobie wzajemnie z wspólnie spędzony czas w Domu Edyty Stein i duchowe ubogacenie jej życiem!

Nasi Seniorzy uczestniczyli w wycieczce do Domu Edyty Stein w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2022-2023 – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - W Domu Edyty Stein

W Domu Edyty Stein3 - W Domu Edyty Stein W Domu Edyty Stein2 - W Domu Edyty Stein W Domu Edyty Stein1 - W Domu Edyty Stein W Domu Edyty Stein - W Domu Edyty Stein

 

Accessibility Toolbar