W międzynarodowym towarzystwie…

W międzynarodowym towarzystwie… W ostatnich dniach odbywa się we Wrocławiu podsumowanie międzynarodowego projektu „Wypracowanie materiałów dydaktycznych do szkoleń zawodowych osób głuchych w sektorze HORECA”. Projekt realizuje Centrum badawczo-szkoleniowe Dobre Kadry i biorą w nim udział organizacje z Polski, Węgier i Grecji. W związku z tym wydarzeniem otrzymaliśmy zaproszenie na spotkanie z grupą Węgrów i Greków. W czasie tego spotkania nie tylko zaprezentowaliśmy działalność Fundacji FONIS, ale również wymieniliśmy doświadczenia w działalności na rzecz osób niesłyszących i słabosłyszących. 

Goście z Węgier i z Grecji z uwagą słuchali o tym, jak działamy. Zadawali również wiele ważnych pytań i z zainteresowaniem oglądali też filmiki prezentujące wybrane wydarzenia z życia naszej fundacji. Było to ciekawe doświadczenie także i dla nas. Mieliśmy niecodzienną okazję, żeby dowiedzieć się, jak wygląda kwestia pomocy osobom niesłyszącym i słabosłyszącym w innych krajach. Okazuje się, że według Węgrów w ich kraju są tylko dwie organizacje zajmujące się osobami głuchymi. Możemy więc pochwalić się, że w Polsce pod tym względem mamy o wiele lepiej.

Następnie rozmawialiśmy o różnego rodzaju technicznych i praktycznych rozwiązaniach związanych z komunikacją dostępnych w Polsce dla osób niesłyszących. Zgodziliśmy się wszyscy jednomyślnie, że kwestia komunikacji jest najistotniejsza w kontaktach środowiska słyszących i niesłyszących.

Dziękujemy zatem współpracownikom i partnerom Dobrych Kadr za zaproszenie!