W słonecznej Portugalii

W słonecznej Portugalii gościła grupa 50 osób, która z początkiem lutego wyruszyła na pielgrzymkę do Fatimy. Oprócz znanego sanktuarium, mającego już ponad 100-letnią tradycję, pielgrzymi odwiedzili wiele innych miejsc. Ale wszystko po kolei.

Ponieważ podróż odbywała się w czasach trwającej epidemii koronawirusa musieliśmy przed wylotem wykonać testy w kierunku COVID-19. Badania nie pozwoliły dwóm osobom uczestniczyć w wyjeździe z powodu dodatniego wyniku. Pozostałe zgromadziły się w środowe popołudnie na wrocławskim lotnisku, by stamtąd wylecieć w do Lizbony. Po dość krótkim noclegu (bo zakwaterowaliśmy się w hotelu już po północy) wyruszyliśmy, aby poznać stolicę Portugalii. Urocze uliczki Lizbony zachwyciły wielu z nas.

Podobnie było z Fatimą, do której trafiliśmy wieczorem. Hotel Sao Tomas usytuowany w bliskim sąsiedztwie miejsca objawień stał się dla nas swoistą bazą wypadową na kolejne dni. Stamtąd wyruszaliśmy, by zwiedzać kolejne miejsca położone na półwyspie iberyjskim. Oprócz portugalskich miast, takich jak np. Porto, Batalha, Nazare, Braga, Tomar czy Alcobaca odwiedziliśmy również hiszpańskie Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba Apostoła.

Wyjazd miał dwojaki charakter. Z jednej strony była to wycieczka turystyczna, pozwalająca poznać zabytki i historię Portugalii oraz jej kuchnię (z owocami morza i słynnym słodkim winem Porto) i kulturę, z drugiej natomiast była to pielgrzymka z bogatą ofertą przeżyć duchowych. Każdego dnia uczestnicy mogli wziąć udział we Mszy Świętej w języku migowym w różnych sanktuariach. Również (prawie) codziennie mogli uczestniczyć w wieczornej modlitwie różańcowej w fatimskim sanktuarium.

W drodze powrotnej pielgrzymi odwiedzili Santarem. Tam zaś w sanktuarium cudu eucharystycznego ks. Tomasz podziękował wszystkim za serdeczną atmosferę, którą stworzyli uczestnicy pielgrzymki. Dopełnieniem podziękowań było wrocławskie lotnisko. Tu bowiem uczestnicy otrzymali pamiątkowe albumy o Fatimie, pamiątkowe zdjęcie i ulotkę 1% Fundacji FONIS. Podziękowali również przedstawicielom biura podróży Camino Travel i przewodniczce p. Mai za profesjonalną organizację wyjazdu.

W slonecznej Portugalii2 - W słonecznej Portugalii W slonecznej Portugalii - W słonecznej Portugalii W slonecznej Portugalii1 - W słonecznej Portugalii

Po powrocie do Polski

Msza Święta w intencji pielgrzymów zostanie odprawiona w niedzielę 20 lutego o godz. 11.00. w kaplicy Duszpasterstwa Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu.

Tych, którzy chcieliby otrzymać zdjęcia z pielgrzymki informujemy, że można to uczynić w dwojaki sposób. Można zgłosić się do Fundacji z własnym pendrivem i zgrać zdjęcia. Można też wysłać do nas maila (kontakt@fonis.pl), aby otrzymać link do dysku, z którego będzie można pobrać zdjęcia.

Przysłowiową “wisienką na torcie” niech będzie kilka refleksji zawartych w wierszach napisanych przez jednego z uczestników naszej pielgrzymki:

Pielgrzymka

Nasza pielgrzymka dobiegła końca,

była wspaniała duszę kojąca.

Dużo emocji cudowne chwile

czas ten spędzony naprawdę mile.

Była modlitwa był czas zadumy,

i radość w sercu ileż w tym dumy.

Okruszek serca tu zostawiamy

podziękowanie Bogu składamy

Mirosław Sokół wilkolak1003

 

Dzięki Twym objawieniom

Przybyłem do Fatimy tam gdzie się objawiłaś,

trójce małych dzieciaczkom wielką radość sprawiłaś.

Za ich właśnie przyczyną światu dałaś nadzieję,

dałaś wiele wskazówek na każdą świata zawieję.

Dlatego jestem tutaj żeby ciebie zrozumieć,

by móc w tych dziwnych czasach modlić się zawsze umieć.

I żeby świat ten zmienić ja też się zmienić muszę,

świat będzie wówczas lepszy gdy w sobie sam się skruszę.

To tylko dzięki tobie możemy zło wyplenić,

i ja i inni ludzie twe objawienia spełnić.

Mirosław Sokół wilkołak 1003

 

Accessibility Toolbar