Węgierski alfabet migowy

Węgierski alfabet migowy to temat listopadowej karty w Kalendarzu Niesłyszących 2022. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że mocno różni się on od polskiego alfabetu migowego. Podstawowa różnica polega na przestrzeni, w której pokazywane są litery. Węgierska bowiem daktylografia opiera się w dużej mierze na dotykaniu twarzy i szyi różnymi układami dłoni. Poniżej prezentujemy więc węgierski alfabet migowy i życzymy powodzenia w nauce:)

Wegierski alfabet migowy - Węgierski alfabet migowy

W Kalendarzu Niesłyszących na rok 2022 tematem przewodnim jest komunikacja osób z niepełnosprawnością. Dlatego też na poszczególnych kartach Kalendarza prezentujemy w sposób graficzny wybrane alfabety języka migowego: polski, ukraiński, węgierski, brytyjski, międzynarodowy, a także turecki. Ponadto mają w nim swoje karty alternatywne sposoby komunikacji (AAC). Są to: alfabet Braille’a, alfabet Lorma, fonogesty, piktogramy, Program Językowy MAKATON czy też pismo logograficzne Blissa. Poza tym do graficznego przedstawienia wybranych form komunikacji dołączyliśmy krótki tekst. W ten sposób można zapoznać się z podstawowymi wiadomościami o różnych formach komunikacji alternatywnej. Teksty zredagowane są w standardzie prostego języka dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. Oczywiście wydany przez nas kalendarz pełni również typową dla siebie funkcję, czyli wskazuje nam miesiące i dni. Autorką projektu graficznego tegorocznego Kalendarza jest niesłysząca graficzka Alicja Zawada.

„Kalendarz Niesłyszących 2022” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Węgierski alfabet migowy

Accessibility Toolbar