Włosko-polskie życzenia dla niesłyszących

Życzenia dla niesłyszących. Dziś w Fundacji FONIS świętujemy dzień patrona osób niesłyszących św. Filipa Smaldone. Jego wspomnienie przypada w kalendarzu na dzień 4 czerwca. My tradycyjnie już świętujemy tę uroczystość w najbliższą niedzielę wypadającą po tej dacie. Co roku przeżywamy wspólną Eucharystię, a potem całe środowisko świata ciszy spotyka się na festynie.

W tym roku jednak, ze względu na wciąż trwającą epidemię COVID-19, zmieniliśmy nieco tradycję. I tak, chętni mogli uczestniczyć w przygotowanych przez nas konkursach adresowanych do dzieci, dorosłych i seniorów. Ale odbyły się one głównie online. Dziś również przeżywaliśmy uroczystą Eucharystię, w której można było uczestniczyć za pośrednictwem profilu na facebooku.

A teraz nadszedł czas na filmową niespodziankę dla wszystkich uczestników wydarzenia. To włosko-polskie życzenia dla niesłyszących. Przygotowała je siostra Dolores ze Zgromadzenia Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc. Wszak zgromadzenie to założył właśnie św. Filip Smaldone w 1885 roku we Włoszech. Włoskim pozdrowieniom i życzeniom towarzyszy krótki kurs nauki wybranych znaków migowych w języku włoskim. Jeśli chcecie wiedzieć, jak w języku włoskim miga się słowo szkoła, patron, kościół i jeszcze kilka innych słów, obejrzyjcie koniecznie nasz filmik. Zarówno życzenia, jak i włoskie znaki migowe przetłumaczyły na język polski s. Bonita i s. Katarzyna z Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu. Które znaki migowe łatwiej jest zapamiętać? Włoskie czy polskie?

 

Włosko-polskie życzenia dla niesłyszących to film przygotowany w ramach realizowanego przez Fundację FONIS zadania publicznego „Festyn św. Filipa Smaldone 2021” współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

Accessibility Toolbar