Loading Events

« Wszystkie Events

  • This event has passed.

Andrzejki 2024

29 listopada @ 18:00 - 21:00

Płonące świece i garnek z woskiem, a nad nim klucz

Andrzejki 2024. Fundacja FONIS zaprasza do wspólnej zabawy z okazji dnia św. Andrzeja. Adresatami naszego zaproszenia są wolontariusze Fundacji FONIS. Popularne andrzejki będą dla nas okazją do wspólnej zabawy i integracji. Odbędą się w piątek 29 listopada po spotkaniu wolontariuszy w budynku Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 (sala nr 15 na I piętrze). Początek wydarzenia zaplanowaliśmy na godzinę 18. Koniec… to się okaże 🙂

Odpowiedzialna za organizację zabawy jest Edyta Żmuda. To ona do 22 listopada przyjmuje zgłoszenia uczestników. Uczestnicy wpłacają Edycie po 20 zł, dzięki czemu podczas wydarzenia będzie coś dobrego do zjedzenia i do picia. Organizatorka – podobnie jak przed rokiem – zadba również o zorganizowanie zabaw i konkursów.

 

święty andrzejŚwięty Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim (por. J 1, 44), ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum (por. Mk 1, 21. 29-30). Był – jak Piotr – rybakiem. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Andrzej był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa na Apostoła.

Orygenes (+ 254) wyraża opinię, że św. Andrzej pracował w Scytii, w kraju leżącym pomiędzy Dunajem a Donem. Byłby to zatem Apostoł Słowian, których tu właśnie miały być pierwotne siedziby. Według św. Hieronima (+ 421) św. Andrzej miał także pracować w Poncie, w Kapadocji i w Bitynii, skąd udał się do Achai. Ten sam pogląd podziela Teodoret (+ 458), który twierdzi, że św. Andrzej przeszedł ze Scytii do Tracji i Epiru, aby zakończyć życie śmiercią męczeńską w Achai. Wszystkie źródła są zgodne, że św. Andrzej zakończył swoje apostolskie życie śmiercią męczeńską w Patras w Achai, na drzewie krzyża. Patras leży na Peloponezie przy ujściu Zatoki Korynckiej.

Kult św. Andrzeja był zawsze w Kościele bardzo żywy. Liturgia bizantyjska określa św. Andrzeja przydomkiem Protokleros, to znaczy “pierwszy powołany”, gdyż obok św. Jana jako pierwszy został przez Chrystusa wezwany na Apostoła. Achaja chlubi się przekonaniem, że jej pierwszym metropolitą był św. Andrzej. Dla prawosławnych św. Andrzej jest jednym z najważniejszych świętych, nazywają go Apostołem Słowian. Według ich tradycji św. Andrzej dotarł nad Dniepr i Don i jest założycielem Kijowa.

W 356 roku relikwie św. Andrzeja przewieziono z Patras do Konstantynopola i umieszczono je w kościele Apostołów. Krzyżowcy, którzy w czasie czwartej wyprawy krzyżowej w 1202 r. zdobyli Konstantynopol, zabrali relikwie i umieścili w Amalfi w pobliżu Neapolu. Głowę św. Andrzeja papież Pius II w XV w. kazał przewieźć do Rzymu, do bazyliki św. Piotra – uważając, że skoro wspólna chwała połączyła obu braci, ta sama chwała powinna połączyć także ich ciała.

Dużą czcią cieszył się św. Andrzej również w Polsce. Istniał u nas zwyczaj wróżb andrzejkowych. W wigilię św. Andrzeja dziewczęta lały roztopiony wosk przez ucho klucza na wodę i zgadywały z figur, jakie się tworzą, która z nich jako pierwsza będzie miała wesele i jak będzie wyglądał wybranek.

źródło: www.brewiarz.pl

Details

Date:
29 listopada
Time:
18:00 - 21:00
Event Tags:
, , ,

Accessibility Toolbar