Wypoczynek nad Wigrami

W dniach 3-9 lipca 2022 roku grupa 50 osób związanych z Fundacją FONIS uczestniczyła w wakacyjnym wyjeździe Wigry 2022. Wypoczynek nad Wigrami to kolejna inicjatywa naszej Fundacji, w której udział wzięły osoby niesłyszące i słabosłyszące oraz ich bliscy.

O tym, jak nam minęły pierwsze dni pobytu możecie przeczytać w relacji Półmetek wyjazdu Wigry 2022. Kolejne dni były równie atrakcyjne. Wśród licznych atrakcji na pierwszym miejscu uczestnicy wymieniają spływ kajakowy Czarną Hańczą.

Ale po kolei…

Czwartkowy dzień przywitał nas chmurami, które na szczęście nie przyniosły deszczu. Tego dnia sporo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu Narodowego Parku Wigierskiego. Najpierw była przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową. Podczas ponad dwugodzinnej podróży było sporo przerw, abyśmy mogli podziwiać piękno suwalskich jezior i lasów. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Wigier, w którym poznaliśmy nie tylko tajemnice życia bobrów, ale także historię kształtowania się terenu północno-wschodniej Polski. O tym wszystkim z wielką pasją opowiedział nam dyrektor muzeum. Chętnie opowiadałby nam dłużej, lecz na nas czekała już kolejna atrakcja. Spieszyliśmy się bowiem na rejs statkiem po jeziorze Wigry.

Piątek natomiast upłynął nam pod znakiem wyprawy kajakowej Czarną Hańczą. Niektórych wystraszyły niekorzystne prognozy pogody i postanowili zostać w domu. Większość jednak podjęła ryzyko i nie żałowała tej decyzji. Przez cztery godziny – bo tyle trwało wiosłowanie – nie spadła ani jedna kropla deszczu. Zaczęło padać dopiero wtedy, gdy odstawiliśmy kajaki do bazy. Najwięcej radości mieli ci, którzy po raz pierwszy płynęli kajakiem. A ci bardziej doświadczeni żałowali, że dystans wynosił tylko 14 km.

W sobotę rano wyruszyliśmy w drogę powrotną. Całodniowa podróż urozmaicona była wizytą w sanktuarium cudu eucharystycznego w Sokółce oraz w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Tu także zjedliśmy ostatni wspólny posiłek.

Wypoczynek nad Wigrami zorganizowaliśmy wspólnie z Duszpasterstwem Niesłyszących z Wrocławia. Dzięki temu każdego dnia nasi podopieczni mogli uczestniczyć w Mszy Świętej w języku migowym.

Zapraszamy na filmową relację z wakacyjnego wypoczynku nad Wigrami.

Accessibility Toolbar