Z Głuchymi w Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie

Z Głuchymi w Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie. Początek września to tradycyjnie czas, kiedy niesłyszący z całej Polski spotykają się na swojej dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Z tej okazji właśnie Fundacja FONIS zorganizowała dwudniowy wyjazd dla wrocławskiego środowiska niesłyszących. Miał oprócz charakteru religijnego, także rys turystyczno-rekreacyjny. Nim bowiem dotarliśmy do Częstochowy zatrzymaliśmy się w Zabrzu i w Gliwicach.

W piątkowy poranek grupa licząca 51 osób (z lekkim opóźnieniem) wystartowała z Wrocławia w kierunku Górnego Śląska. Po dotarciu do kopalni Guido podzieliśmy się na trzy grupy, by następnie zjechać 320 metrów pod ziemię. Każda grupa ze swoim przewodnikiem zwiedzała górnicze korytarze, poznawała historię kopalni, a także zmieniające się metody pracy przy wydobyciu węgla.

Następnie udaliśmy się do Hotelu Łabędy w Gliwicach. Tam oprócz pysznego zębacza na kolację i noclegu czekała na chętnych propozycja spaceru do śluzy. Skorzystało z niej całkiem sporo osób.

Sobota miała już charakter pielgrzymkowy. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Częstochowy. Tam uczestniczyliśmy w programie przygotowanym przez organizatorów z okazji jubileuszowej – już czterdziestej – pielgrzymki Głuchych na Jasną Górę. Była wspólna modlitwa, prezentacja tradycji pielgrzymkowych w środowisku niesłyszących, a także sprawozdanie roczne zaprezentowane przez krajowego duszpasterza niesłyszących. Punktem kulminacyjnym była Msza Święta w jasnogórskiej bazylice, której przewodniczył biskup Andrzej Przybylski.

Po obiedzie i spotkaniu ze znajomymi z różnych zakątków Polski przy kawie ruszyliśmy w drogę powrotną.

40 sta Ogolnopolska Pielgrzymka Nieslyszacych na Jasna Gore 2 - Z Głuchymi w Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie Z Gluchymi w Zabrzu Gliwicach i Czestochowie 1 - Z Głuchymi w Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie Z Gluchymi w Zabrzu Gliwicach i Czestochowie 2 - Z Głuchymi w Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie Z Gluchymi w Zabrzu Gliwicach i Czestochowie 3 - Z Głuchymi w Zabrzu, Gliwicach i Częstochowie

Accessibility Toolbar