Z okazji Dnia Głuchych w Oławie

Z okazji Dnia Głuchych w Oławie. Koniec września to zawsze okres większego zainteresowania językiem migowym i światem ciszy. Powodem jest przypadający w tym czasie Międzynarodowy Dzień Głuchych. Z tej właśnie okazji – podobnie jak przed rokiem – przedstawiciele Fundacji FONIS zostali zaproszeni do jednej z oławskich szkół.

W środę 4 października 2023 roku troje naszych wolontariuszy odwiedziło Szkołę Podstawową nr 3 im. Orląt Lwowskich w Oławie. Zespół szkoleniowy tym razem stworzyły: słysząca Bożena, używająca aparatu słuchowego Agnieszka i niesłysząca Alicja. Dzięki ich zaangażowaniu uczniowie klas trzecich i czwartych mieli okazję poznać nieco Kulturę Głuchych.

Nasze wolontariuszki wskazały jak ważny jest zmysł słuchu w poznawaniu świata, by następnie zaprezentować polski alfabet migowy. Gdy już uczniowie poznali wszystkie literki można było spróbować własnych sił w miganiu. Co odważniejsi uczniowie literowali swoje imiona. Jedni robili to z dużą lekkością i bezbłędnie, inni potrzebowali pomocy.

Po daktylografii przyszedł czas na ideografię. Pokazywaliśmy uczniom jak miga się różne słowa. Znaczenie wielu z nich odgadywali bez najmniejszej trudności, bo przecież część znaków migowych odwzorowuje rzeczywistość. Dla odgadnięcia innych konieczna była pomoc prowadzących.

Gdy już litery i znaki mieliśmy za sobą przyszedł czas na ostatnią część. W ramach niej zapoznaliśmy dzieci z zasadami savoir-vivru w kontekście spotkania z osobami niesłyszącymi i słabosłyszącymi.

Dziękujemy za miłe spotkanie i życzliwe przyjęcie. Mamy nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się z okazji Dnia Głuchych w Oławie.

Z okazji Dnia Gluchych w Olawie2 - Z okazji Dnia Głuchych w Oławie Z okazji Dnia Gluchych w Olawie3 - Z okazji Dnia Głuchych w Oławie Z okazji Dnia Gluchych w Olawie4 - Z okazji Dnia Głuchych w Oławie Z okazji Dnia Gluchych w Olawie1 - Z okazji Dnia Głuchych w Oławie

Accessibility Toolbar