Zbliżamy się do mety

Zbliżamy się do mety. Za nami przedostatni weekend zajęć kursu PJM na poziomie B2 organizowanego przez Fundację FONIS. Od 2 marca począwszy, 15 uczestników zdobywa nowe umiejętności w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi i słabosłyszącymi.

Dzisiejsze zajęcia „pod 4” były o tyle wyjątkowe, że gościliśmy na nich 6 osób niesłyszących, głównie wolontariuszy Fundacji. Przez prawie 3 godziny nie tylko rozmawialiśmy na różne tematy, sprawdzając przy tym swoje umiejętności komunikacyjne, ale także dyskutowaliśmy na temat znaków kulturowych w języku migowym. Zaproszeni goście wyjaśniali ich znaczenie, a także podawali przykłady sytuacji, w których można takich znaków używać.

Uczestnicy zajęć mieli również okazję dowiedzieć się, na jakie przeszkody najczęściej napotykają Głusi w świecie słyszących. W zasadzie wszyscy byli jednomyślni. Chodzi o komunikację niesłyszących ze słyszącymi i częstą niechęć tych drugich do próby zrozumienia i nawiązania kontaktu. Oprócz możliwości spontanicznej rozmowy z niesłyszącymi mieliśmy też okazję doskonalić mimikę twarzy tak ważną w komunikacji migowej. Poza tym spotkaniu towarzyszyła miła i radosna atmosfera wzajemnego zrozumienia. Serdecznie zatem dziękujemy wolontariuszom za przybycie i poświęcony czas, natomiast uczestników kursu zapraszamy za tydzień na ostatnie już zajęcia. Oczywiście za hasłem “zbliżamy się do mety” ukryta jest informacja o egzaminie, na który wszystkim życzymy powodzenia!

Zbliżamy się do mety 1 1 - Zbliżamy się do mety
Zbliżamy się do mety 3 1 - Zbliżamy się do mety
Zbliżamy się do mety 2 1 - Zbliżamy się do mety
Zbliżamy się do mety 4 1 - Zbliżamy się do mety