Żeby Ci, co nie widzą, widzieli…

Żeby Ci, co nie widzą, widzieli… W styczniowy mroźny poranek na mszy św. we wrocławskiej katedrze spotkało się blisko 200 osób z dolnośląskiego środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Rozpoczęło się 5 Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych. Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzej Gałka, zaś kazanie wygłosił ks. Aleksander Radecki – „jeden spośród nas”, jak powiedział o kaznodziei ks. Tomasz Filinowicz, dolnośląski duszpasterz niewidomych.

Po uroczystej mszy uczestnicy przeszli do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego i rozpoczęła się druga część spotkania. Tym razem było to wspólne kolędowanie. Zapewnili je członkowie zespołu „Do czasu” z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących z Wrocławia. Młodzież wykonała kilkanaście piosenek w świątecznym klimacie, które radiowym głosem powiązał słowem pan Leszek Kopeć. Następnie na scenie pojawił się kilkuosobowy chór z Dzierżoniowa. Ta grupa z kolei wykonała przy akompaniamencie akordeonu kilka tradycyjnych kolęd. Zarówno jeden, jak i drugi występ spotkał się z życzliwym przyjęciem słuchaczy i ich aplauzem.

Następnie był czas na oficjalne wystąpienia. Głos zabrał ks. Andrzej Gałka, zachęcając do wzięcia udziału w ogólnopolskiej pielgrzymce niewidomych i słabowidzących, która w tym roku odbędzie się w Trzebnicy w drugi weekend września 2019 r. Ciepło przyjętymi gośćmi były również siostry Ludmiła i Aleksandra z Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych. Na gromkie „hej” w przemówieniu siostry Aleksandry uczestnicy odpowiedzieli równie gromko „hej”. Tradycyjnie już noworoczne życzenia złożyła wszystkim pani Elżbieta Lipińska – prezes okręgu Dolnośląskiego Polskiego Związku Niewidomych.        

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, jak też rozmowami przy wspólnym stole. Nad sprawnym przebiegiem 5 Dolnośląskiego Spotkania Kolędowego Niewidomych czuwała kilkunastoosobowa grupa wolontariuszy Fundacji FONIS, która zorganizowała to spotkanie we współpracy z Duszpasterstwem Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej.

Dziękując sobie wzajemnie za tegoroczne spotkanie, zapraszamy na kolejne już za rok! Oczywiście liczymy na Waszą obecność. Zatem do zobaczenia za rok!

Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych 2019 - Żeby Ci, co nie widzą, widzieli…
Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych 2019a - Żeby Ci, co nie widzą, widzieli…
Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych 2019c - Żeby Ci, co nie widzą, widzieli…
Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych 2019d - Żeby Ci, co nie widzą, widzieli…

Accessibility Toolbar