Zmierzch epoki tytoniu

Zmierzch epoki tytoniu to nazwa wystawy przygotowanej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Wystawę dziś odwiedzili członkowie Klubu Seniora “Integracja”, który działa przy Fundacji FONIS we Wrocławiu.

W środowe przedpołudnie grupa seniorów spotkała się “pod 4”, aby wspólnie wyruszyć do pobliskich pomieszczeń Ossolineum. Szczęście nam sprzyjało, bowiem podczas drogi towarzyszył nam lekki deszczyk, zaś lunęło dopiero wtedy, gdy już byliśmy w środku.

Na miejscu czekało na nas już kilku seniorów oraz pani Alicja, która oprowadziła nas po wystawie. Uczestnicy mogli nie tylko podziwiać eksponaty fajek i innych przedmiotów związanych z branżą tytoniową z całego świata. Mogli również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Choćby tej, że nazwa nikotyna pochodzi od nazwiska portugalskiego żeglarza Nikot, który promował palenie tytoniu, czy też tej, że na początku tytoń był traktowany jako substancja mająca właściwości lecznicze. O innych nie będziemy pisać, ale będziecie mogli je poznać, gdy wybierzecie się na wystawę.

Oprócz bogatych zbiorów pana Marka Stanielewicza uczestnicy dzisiejszego wyjścia mogli też zobaczyć fajkę naszego narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza. Mogli też zadawać pytania i chętnie korzystali z tej możliwości. Pani Alicja była zaskoczona ilością pytań i rozpiętością poruszonych przy tej okazji zagadnień.

Zmierzch epoki tytoniu1 - Zmierzch epoki tytoniu Zmierzch epoki tytoniu 1 - Zmierzch epoki tytoniu Zmierzch epoki tytoniu2 - Zmierzch epoki tytoniu

Zwiedzanie wystawy “Zmierzch epoki tytoniu” zorganizowaliśmy w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2022-2023 – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Zmierzch epoki tytoniu

Accessibility Toolbar