Zwiedzanie domu Edyty Stein
Zwiedzanie domu Edyty Stein. Obecny rok 2022 obchodzony jest we Wrocławiu jako rok Edyty Stein. Z tej okazji chcemy Was zaprosić do odwiedzenia muzeum, które znajduje się przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu. To właśnie pod tym adresem mieszkała przed laty Edyta Stein. Zwiedzenia będzie okazją do przybliżenia uczestnikom postaci sławnej Wrocławianki. Fundacja FONIS zapewni tłumaczenie na język migowy.
Kim była Edyta Stein znana też jako św. Teresa Benedykta od Krzyża? Była filozofem, karmelitanką bosą, Żydówką, która przyjęła chrzest. Urodziła się we Wrocławiu i tutaj też początkowo studiowała. Następnie w 1912 roku przeniosła się do Getyngi, gdzie pod kierunkiem Edmunda Husserla napisała i obroniła rozprawę doktorską. Początkowo uważała się za osobę niewierząca, ale w 1922 roku zdecydowała się przyjąć chrzest w Kościele katolickim. W 1933 roku natomiast wstąpiła do zakonu karmelitek w Kolonii i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W obliczu narastających prześladowań Żydów 31 grudnia 1938 roku przeprowadziła się do Holandii. Cztery lata później, 2 sierpnia 1942 r., aresztowało ją Gestapo. Zginęła zagazowana w Auschwitz w 1942 roku, czyli 80 lat temu.
Edyta Stein prowadziła bardzo bogatą działalność filozoficzną. Początkowo jako fenomenolog, ale później zaczęła łączyć fenomenologię z tomizmem. Jan Paweł II kanonizował ją i ogłosił patronką Europy.
Zwiedzanie domu Edyty Stein zaplanowaliśmy na czwartek 21 kwietnia oraz na sobotę 23 kwietnia. W oba dni spotkamy się o godzinie 11.00 w muzeum przy ulicy Nowowiejskiej 38. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Aby się zapisać należ wysłać do nas mail (kontakt@fonis.pl) lub sms (690 502 670). Liczba miejsc jest ograniczona.
Wydarzenie odbędzie się w ramach programu pn. Dziedzictwo Edyty Stein realizowanego przez Towarzystwo im. Edyty Stein i Ośrodek “Pamięć i Przyszłość” w latach 2021-2025 ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Miasta Wrocław”.