Bo wszyscy jesteśmy tacy sami, czyli edukacja włączająca

Bo wszyscy jesteśmy tacy sami, czyli edukacja włączająca. W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy Was, że ukazała się książka, adresowana głównie do dzieci, pt. „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Mieliśmy wówczas przyjemność objąć patronatem to wydawnictwo, ponieważ książka porusza między innymi problemy osób niesłyszących i słabosłyszących i ich miejsca w społeczeństwie.

Edukacja wlaczajaca1 - Bo wszyscy jesteśmy tacy sami, czyli edukacja włączająca

 

Fundacja FONIS – partner merytoryczny

Dziś z nieukrywaną radością informujemy, że na podstawie książki wydawnictwo Czepczyński Family Fundation przygotowało „Poradnik dla nauczyciela – cykl 12 warsztatów z edukacji włączającej”. Są to propozycje zajęć dla dzieci uwrażliwiających je na problemy i obecność wśród nas osób niepełnosprawnych i chorych. Każdy więc warsztat poświęcony jest innej tematyce. Oczywiście nie mogło zabraknąć tematyki związanej z osobami niesłyszącymi i słabosłyszącymi. I tutaj swój udział w przygotowaniu poradnika miała Fundacja FONIS! Objęliśmy partnerstwo merytoryczne nad powstaniem dwóch warsztatów. Pierwszy z nich ma tytuł „Aparat” i dotyczy problemu NIEDOSŁUCHU, drugi zaś zatytułowany „Szyfr” dotyczy OSÓB NIESŁYSZĄCYCH. Warto dodać, że poradnik zawiera treści poświęcone także osobom niewidomym, z Zespołem Downa, z Zespołem Aspergera, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Znalazły się tu też warsztaty poświęcone chorym na astmę, cukrzycę i nowotwór.

W poradniku nauczyciel znajdzie zawsze garść informacji na temat danej niepełnosprawności, określeń, jakich powinniśmy używać w odniesieniu do osoby niepełnosprawnej i sposobów pomocy, a także informacje, które trzeba przekazać dzieciom. Ponadto dołączone są propozycje zabaw i karty pracy do wykorzystania na zajęciach. Wydawca wzbogacił poradnik również o propozycje wartościowych filmów, artykułów, książek, do których warto zajrzeć przed realizacją warsztatów.

 

Podziękowania

Osobą odpowiedzialną za współpracę z wydawnictwem z ramienia naszej fundacji była Lucyna Kościelniak – członek zarządu fundacji. To ona właśnie przygotowała i konsultowała z wydawnictwem zagadnienia teoretyczne i praktycznych do przeprowadzenia każdego z powyższych warsztatów. Dobra robota! Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY!